Pravděpodobně i vy jste někdy stáli před otázkou jak vyčistit gauč? Gauče a sedací soupravy patří k nejčastěji využívaným kouskům nábytku v naší domácnosti a jsou vystavovány poměrně těžkým zkouškám. Platí to hlavně pro ty domácnosti, ve kterých jsou také děti či domácí mazlíčci. Ruku na srdce, někomu se může přitrefit nehoda s kávou, čajem nebo s červeným vínem a na světě je skvrna, která vás může pořádně potrápit.
Chcete-li se dozvědět, jak vyčistit gauč a jak odstranit i odolné skvrny, jste na správném místě. V našem článku se podíváme na ověřené způsoby odstraňování skvrn a čištění gaučů s různými typy potahů. No a přidáme také domácí triky k odstranění skvrn i zápachu z vašeho gauče.
RYCHLOST JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ
Děti, domácí zvířata či návštěva se sklenkou vína v ruce může být zdrojem nepříjemných skvrn na vašem gauči. Ať už jakkoli dáváte pozor, nehoda se přihodí velmi rychle a stačí jen chvilka nepozornosti a na vašem gauči je skvrna od vína, kávy, čaje či mastný flek od jídla. V takovém případě je rozhodující rychlost as odstraněním skvrny byste neměli otálet. V opačném případě je pravděpodobné, že se nečistoty dostanou hluboko do látky a už se vám nejspíš nikdy nepodaří úplně se skvrny zbavit.
K čištění gauče byste měli použít čistý bílý hadr, protože se může stát, že barevná látka váš gauč zbarví. Důležité je pracovat jemně a nevyvíjet přílišný tlak, protože tak byste mohli nadělat více škody než užitku. Skvrnu byste měli odstraňovat vždy od okrajů ke středu, protože tak předejdete tomu, aby se rozpíjela ještě více.
Co se týká prostředků a přesného způsobu odstraňování skvrny na vašem gauči, podstatné je uvědomit si, z jakého materiálu je gauč. Úplně jinak se totiž čistí látkový gauč a gauč z pravé kůže či se semišovým potahem.
V případě, že na gauči naleznete skvrnu neznámého původu, začněte ji odstraňovat nejprve čistou studenou vodou. Teplá voda my mohla způsobit, že by se nečistoty srazily a flek byste už vyčistili jen velmi těžko, pokud vůbec.
JAK VYČISTIT GAUČ S LÁTKOVÝM POTAHEM
Gauč s látkovým potahem je vhodné pravidelně vysávat, protože tak jej zbavíte usazeného prachu. Těžší přístupná místa vysajte pomocí speciální hubice nebo kartáčkem na čalounění. Co se týče důkladnějšího čištění, technika se odvíjí od konkrétního materiálu, ze kterého je gauč.
Platí, že čalouněný gauč byste neměli nikdy čistit pomocí bělidla s obsahem chloru nebo peroxidu vodíku, protože by mohlo dojít k nenávratnému poškození nebo zesvětlení látky. Než se pustíte do velkého čištění, vyzkoušejte přípravek na malém kousku povrchu, který není patrný na první pohled. Díky tomu zjistíte, zda prostředek funguje tak, jak má a látku nezsvětluje. V žádném případě nedrhněte látku tvrdým kartáčem. Pokud je skvrna velmi odolná, zkuste to pomocí kartáčku s jemnými štětinami.
TIPY PRO ČIŠTĚNÍ KOŽENÉHO GAUČE
Nevíte, jak vyčistit gauč z pravé kůže? Když chcete vyčistit pigmentovanou kůži, aniž byste ji poškodili, je nezbytné používat přípravky určené pro tento typ materiálu. V žádném případě nečistěte kožený gauč s použitím dětského oleje, pracího prášku, aviváže či pomocí babských receptů využívajících olivový olej či Indulonu a podobně. Nevhodné čisticí prostředky mohou způsobit, že se na gauči začnou vytvářet fleky, mapy, praskliny nebo sedačka získá nepěkný matný vzhled.
Gauč z pigmentované kůže byste měli čistit pomocí jemné houbičky a jemného kartáčku, hadříkem z mikrovlákna a čistícím prostředkem s neutrálním pH. Postup čištění je podobný jako u jiných typů gauče – gauč je třeba nejprve důkladně vysát a poté na něj nanést čistící prostředek. Udělejte tak pomocí aplikátoru či hadříku z mikrovlákna. Nezapomeňte ani na hůře přístupná místa, jako jsou záhyby a spoje. Pokud je znečištění odolné, použití k odstranění nečistoty jemný kartáč. Prostředek nechte působit několik minut a následně jej otřete čistou utěrkou.
Ochranu a výživu vašemu koženému gauči dodáte pomocí impregnačního prostředku, který se dostane hluboko do struktury kůže a chrání ji před vodou. Navíc také poskytuje ochranu před vodou.